Kontakt

Nasz Facebook

Facebook Hospicjum

Z życia hospicjum

Perfect Facebook Like Box Sidebar

Hospicjum Królowej Apostołów z wizytą w Niemczech. PDF Drukuj Email

 

20.11.2015r .

Dziesięć lat trwa znajomość i bliskie kontakty z Hospicjum w Pasewalku. W listopadzie, a bliżej w piątek 20 listopada Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów uczestniczyło w uroczystym jubileuszu 15 lat działalności kolegów w Hospicjum z Pasewalk .


Uroczystość była bardzo podniosła i miła zarazem dla przedstawicieli Hospicjum z Polic. Wśród życzeń i gratulacji władz i zaproszonych gości z przygranicznego Landu, były życzenia od przedstawicieli naszego stowarzyszenia. Życzyliśmy wytrwałości i satysfakcji w trudnej posłudze przy chorych terminalnie. Naszym prezentem był album dokumentujący dziesięć lat naszych spotkań i współpracy. Zdjęcia opatrzone komentarzem wzbudziły aplauz i radość z pięknej trans granicznej wymiany doświadczeń.


Tym większa była nasza radość i zaskoczenie, gdy nasi gospodarze i jubilaci wręczyli nam pieniądze, zebrane na festynie trans granicznym, przeznaczone na budowę naszego hospicjum stacjonarnego Tanowie. Jubilaci zebrali 333,68 euro i 161 zł .


Mieliśmy okazję nie tylko serdecznie podziękować, ale również pochwalić się, iż wkroczyliśmy już na plac budowy i rozpoczęliśmy pierwszy etap wznoszenia murów nowego hospicjum stacjonarnego, informacja wzbudziła olbrzymi aplauz zgromadzonych na sali. Wielu uczestników jubileuszu interesowało się naszą działalnością, mieliśmy okazję do zawarcia kolejnych znajomości.


Następnego dnia, w sobotę 21 listopada, udaliśmy się do kolejnego zaprzyjaźnionego z nami hospicjum w Greifswald. Otrzymaliśmy zaproszenie na konferencję „Hospicjum i opieka paliatywna 2015 – Nikt nie jest samotny w chorobie”. Konferencję poświęconą roli rodziny oraz wolontariuszy opiekujących się chorymi. Większość wykładów podkreślała, iż żaden chory nie powinien pozostawać samotnym w walce z chorobą i w czasie umierania.

Wzruszającym fragmentem konferencji były świadectwa wolontariuszy, przypominające ich podopiecznych, wnioski i nauki ,które czerpali z kontaktu z chorymi, których już nie ma wśród nas.

Gospodarze konferencji, hospicjum w Greifswald, przygotowali miejsce dla naszego stanowiska wystawienniczego. Odwiedzający nasze stoisko, liczni goście, interesowali się naszą działalnością. Ciekawiła ich głównie nasza organizacja opieki nad chorymi, bardzo różniąca się systemowo od opieki  hospicyjno paliatywnej w Niemczech. Bardzo przydatne były przygotowane przez nas wizualizacje, a szczególnie ulotka o naszej pracy, przygotowana w języku niemieckim.Uczestnicy konfrencji zaofiarowali nam pomoc w pozyskiwaniu sprzętu i wyrazili chęć organizacji zbiórki pieniędzy na budowę naszego hospicjum stacjonarnego w Tanowie. Listopadowy piątek i sobota były kolejnymi dniami spotkań dobrych znajomych i owocnej współpracy.

Po  obradach była chwila na spacer po Greifswaldzie.